Сантяй-кулят

2282

«Сурвеле» – призёр «Кубка Единства»!

15 ноября 2015 г. в спорткомплексе «Мордовия» в рамках Межрегионального форума «Россия – наш общий дом» прошёл межнациональный турнир по мини-футболу «Кубок Единства». Организатором турнира выступило Центральное духовное управление мусульман Республики Мордовия. В соревнованиях приняли участие
11 команд: Саранский Кооперативный Институт, Сборная Таджикистана,
ФК «Аксёново», Сборная Ирака, Сборная Судана, Сборная МГПИ
им. М. Е. Евсевьева, ФК «РИО» (армянская диаспора), ФК «Интер» (иностранные студенты МГУ им. Н. П. Огарёва), Российская Правовая Академия, Сборная Азербайджана и сабаевский «Сурвеле».

Турнир проходил по олимпийской системе. Проигравшая команда выбывала из турнира, победившая – проходила дальше. Игры проходили в
2 тайма по 15 минут. Волею жребия 1 круг сабаевские футболисты пропускали. А во втором круге на стадии четвертьфинала наши футболисты играли с командой Саранского Кооперативного Института (СКИ), которая в первой игре обыграла Сборную Таджикистана (таджикские студенты, обучающие в МГУ им. Н. П. Огарёва) со счётом 4-1. Игра получилась очень напряжённой, с обилием опасных голевых моментов. Выше всяких похвал играл вратарь «Сурвеле» Максим Березин, выручая команду в безнадёжных ситуациях. Тем не менее, на перерыв команды ушли со счётом 1-0 в пользу студентов. Во второй половине матча Андрей Ибрагимов сравнял счёт, реализовав штрафной удар метров с пятнадцати. Вратарь ничего не смог сделать в данной ситуации. 1-1. И сразу же в следующей атаке сабаевский нападающий Дмитрий Елин после дальнего заброса вывел свою команду вперёд. 1-2. В оставшееся время команды не смогли поразить ворота. В итоге волевая победа «Сурвеле» вывела команду в полуфинал.

В полуфинале сабаевские футболисты играли против «РИО», представлявшую армянскую диаспору. Матч также сложился напряжённо. В составе «РИО» играли такие профессиональные футболисты, как Денис Шебанов (вратарь ФК «Мордовия») и Денис Соболев (экс-игрок
ФК «Мордовия»). Но наши парни не дрогнули, забив в первом тайме гол и дважды попав в перекладину. 1-0 после первого тайма в пользу сабаевцев. А во втором тайме «РИО» сравнял счёт, усилиями Дениса Соболева. Через несколько минут армянская диаспора вышла вперёд. Голом отметился Александр Ачаков. За 5 минут до конца матча Андрей Ибрагимов сравнял счёт. 2-2. Всё приближалось к серии пенальти, но с углового удара ворота «Сурвеле» поразил Денис Шебанов. Сабаевские футболисты в ответной атаке попали в перекладину. «РИО», одержав невероятную победу, вышел в финал.

В матче за 3 место встречались «Сурвеле» и Сборная Азербайджана (азербайджанские студенты МГУ им. Н. П. Огарёва). Соперник на стадии четвертьфинала в супернапряжённом матче выиграл у Российской Правовой Академии. Основное время закончилось со счётом 4-4 (по пенальти 5-4). В полуфинале азербайжданцы уступили Сборной МГПИ им. М. Е. Евсевьева
7-2.

Игра началась с активных атак «Сурвеле». В дебюте игры Денис Сотников, уроженец Кочкуровского района, вывел команду вперёд, элегантно перекинув мяч через вратаря. В середине тайма Алексей Овчинников удвоил преимущество сабаевцев. Сборная Азербайджана в концовке тайма смогла один мяч отыграть. В решающей пятнадцатиминутке сабаевские футболисты забили ещё трижды. Голами отметились Денис Сотников, Алексей Овчинников и Дмитрий Елин. Азербайждан забил лишь однажды. Одержав победу со счётом 5-2, команда «Сурвеле», представлявшая не только Сабаево, но и Межрегиональную общественную организацию мокшанского и эрзянского народа, заняла 3 место в престижном межнациональном турнире по мини-футболу!!! Много тёплых слов в адрес нашей команды произнёс Фагим хазрат Шафиев – муфтий Центрального духовного управления мусульман Республики Мордовия, которому очень понравилась наша команда. Он пожелал «Сурвеле» дальнейших успехов и новых побед.

В матче за 1 место играли Сборная МГПИ им. М. Евсевьева и «РИО». В сумасшедшем по сценарию матче, «РИО», выигрывая со счётом 3-1, сыграл 3-3. А в серии пенальти сильнее оказались «евсевьевцы», победив 5-4.

Все победители и призёры были награждены кубками, медалями и дипломами. При этом лучшим нападающим турнира признан игрок «Сурвеле» Дмитрий Елин. Он получил ценную статуэтку.

Таким образом, сабаевские футболисты повторили свой ульяновский триумф полугодичной давности, где 23 февраля 2015 года заняли 3 место из 20 команд в турнире среди любительских команд среди национальных общественных организаций, культурных автономий и высших учебных заведений Ульяновской области «Кубок Дружбы народов-2015». В 2016 году команда «Сурвеле» уже приглашена в г. Ульяновск и снова будет отстаивать честь Республики Мордовия в этом мини-футбольном турнире, называемом в народе «Кубок губернатора». Пожелаем команде «Сурвеле» новых побед!

пресс-атташе ФК «Сурвеле»

«Сурвеле» сайсь 3-це тарка «Вейсэндямонь пелькстамосо»

Аволь умок Саран ошонь «Мордовия» спортонь кудосо ютась вишка пильгеоскань коряс пелькстамо, косо налксесть Эрзянь-Мокшонь масторсо эриця раськетне. Те весемесь ютавтовсь «Россия – минек вейсэнь кудонок» промксонть важодемань читнестэ. Пелькстамонть анокстыцякс ульнесь Мордовия Республикань мусульманонь курось. Налксематнесэ эсь пряст невтизь 11 курот: Саран ошонь Кооперативень Институтось, «Таджикистан», «Аксёново», «Ирак», «Судан», Саран ошонь М. Е. Евсевьев лемсэ Институтось, «РИО» (армянонь диаспорась), «Интер» (Саран ошонь МГУ-нь омбомасторонь студенттнэ), Россиянь Видечинь Академиясь, «Азербайджан» ды «Сурвеле».

Пелькстамось ютась олимпийской коенть коряс. Кие изни, се моли икелев. Изнязесь арды кудов. Налксематне ютавтовсть 2 пелькска. Эрьва пелькссэнть 15 минутат. Жребиень таргамонть коряс 1-це керьксэнть «Сурвелень» налксицятне нолдызь. Омбоце керькссэнть жо вастовсть Саран ошонь Кооперативень Институтонь (СКИ) студенттнэнь марто, конат изнизь «Таджикистанонть» 4-1. Налксемась лиссь пек стака, эрьва куронть ульнесь покш мелезэ совавтомс ортатнес оска. Пек парсте налксесь «Сурвелень» ортасо аштицясь Максим Березин, кона таргась ламо асаевикс оскат. Ялатеке оймсеме налксицятне тусть, зярдо студенттнэ пансть минек цёратненень вейке оска: 1-0. Омбоце пелькссэнть Андрей Ибрагимов вейсэндизе счётонть. Сон чавсь штрафной кеветее метрасто. Ортасо аштицясь мезеяк эзь тееве:
1-1. Ды сеске Дмитрий Елин икеле аштицясь ливтизе эсь куронзо икелев: 1-2.

Кадовозь шкастонть кияк мезеяк ортатнес эзь совавто. Истя «Сурвелень» цёратне лиссть полуфиналс.

Полуфиналсо минек налксицятне вастовкшность «РИОнть» марто. Те налксемаськак ютась овсе а шождасто. «РИОнть» кисэ налксесть истят содавикс налксицят, кода Денис Шебанов («Мордовия» оскакуронь 3-це ортасо аштицясь), Денис Соболев («Мордовия» оскакуронь икелень налксицясь). «РИО» – Мордовия Республикань покш пильгеоскань коряс
2-це лигань финалсо налксицяль. Ансяк минек цёратне тень эйстэ овсе эзть тандадо ды васенце пелькссэнть пансть оска ды кавксть понгсть перекладинас. Омбоце пелькссэнть «РИОсь» пурнынзе весе виензэ ды вейке осканть панизе Денис Соболев. Аламо шкань ютазь армянонь налксицятне лиссть икелев: 2-1. Те Александр Ачаков путызе эсь пильгензэ трокс осканть ливтямсто. «Сурвелесь» пря эзь максо. Андрей Ибрагимов вейкетькстизе налксеманть: 2-2. Ансяк зярдо налксемась ульнесь прядовома лангсо, оска чавсь Денис Шебанов. Минек жо налксицятне одов понгсть перекладинас. Вана истямо пси ды аёвтавикс налксемасо «РИОсь» лиссь прявт налксемас.

3-це тарканть кисэ налксесть «Сурвеле» ды «Азербайджан» (МГУ-нь азербайджанонь студенттнэ). Сынь четвертьфиналсо изнизь Россиянь Видечинь Академиянь студенттнэнь. Прявт шкась прядовсь 4-4 счётонть марто. Пенальтитнень чавоманть коряс омбомасторонь студенттнэ седе виевельть: 5-4. Полуфиналсо сынст изнизь М. Е. Евсевьев лемсэ студенттнэ: 7-2.

Налксеманть ушодкссто Денис Сотников – Кочкурвелень эрзянь цёрась, ливтизе эсь куронзо икелев. Сон совавтызе осканть ортасо аштицянть велькска: 1-0. Седе тов Алексей Овчинников панизе эсензэ осканзо. Азербайджанонь студенттнэ понгсть ансяк весть: 2-1. Омбоце пелькссэнть минек налксицятне пансть колмо оскат. Те Денис Сотников, Алексей Овчинников ды Дмитрий Елин. «Азербайджанось» чавсть ансяк весть. Вана истя «Сурвелень» цёратне изнясть 5-2 счётонть марто ды саизь 3-це тарканть. Сынь пелькстасть аволь ансяк эсест велест кисэ. Цёратне налкесть истя жо Эрзянь ды Мокшонь раськетнень регионъютконь вейсэндявксонть кисэяк. Ламо лембе валт минек куронтень ёвтась Мордовиянь прявт муфтиесь Фагим хазрат Шафиев, конантень пек вечкевсть минек налксицятне. Сон арсесь «Сурвелентень» од изнявкст.

1-це тарканть кисэ пелькстасть «РИО» ды М. Е. Евсевьев лемсэ Институтонь студенттнэ. Армянонь налксицятне мольсть икеле 3-1, ансяк студенттнэ путсть покш вий сасамонтень. Прявт шкась прядовсь 3-3 счётонть марто, а пенальтитнень седе видестэ топавтызь студенттнэ: 5-4.

Весе изницятне ды призёртнэ казезельть кубкасо, медальсэ ды шнамонь конёвсо. Пелькстамонь сехте вадря налксицякс кармась «Сурвелень» цёрась Дмитрий Елин. Тензэ казезель изницянь статуэтка.

Истямо койсэ эрзянь цёратне невтизь эсест алкуксонь виест. Пельиеде теде икеле, даволковонь 23-це чистэ сынь пелькстасть Ульяновск ошсо, косо истя жо сайсть 3 тарка 20 куротнень ютксто «Ялгаксчинь вейсэндямо-2015» пелькстамосонть. 2016 иестэ «Сурвелень» налксицятне одов тердезь Ульяновскоев, косо сынь кармить пелькстамо вишка пильгеоскасо Мордовия Республиканть кисэ. Ёвтатано «Сурвелентень» од изнямот!